Kaksi blogiystävääni ovat haastaneet kertomaan minua ilahduttavista asioista. Maaliskuussa haasteen antoi Tylsä Mörökölli (joka ei kuitenkaan ole tylsä), silloin en ehtinyt keskittyä, ilonaiheita oli liikaakin. Uudelleen haasteen sain Suvikummun Marjalta.
1. Se tärkein ilonaihe on aina perhe. Alkuviikolla onnistuimme pikakäynnillämme näkemään tyttären kaikki lapset kotona, olivat terveinä ja reippaina palanneet kukin kouluistaan.
2. Jotain ihmeen kaunista, puhtoista löytyi kuunliljojen penkistä vanhojen lehtien seasta.
3. Aamulla kävellessäni rantaan oli jo kaksi plussa-astetta mittarissa ja jalkakäytäviltä lumet sulaneet. Kohta saa laittaa Kuomat odottamaan uutta talvea. Askel kevenee lenkkareissa. :-)
4. Kiitin Jumalaa mustarastaasta. (Olisittepa kuulleet sen aamuisen konsertin)
5. Päivällä näin kesän ensimmäisen perhosen, se oikein asettui kuvattavaksi. Antoi minun kaikessa rauhassa yrittää napata tarkkaa kuvaa.
6. Pääsiäinen sujui hiljaisesti ja rauhallisesti, nyt on aika viedä pääsiästavarat odottamaan uutta kevättä.
7. On kulunut jo vuosi siitä, kun siirryin viljattomalle ruokavaliolle. Olen onnellinen, että niin monet vaivat katosivat tämän muutoksen myötä.
8. Enää näin vähän on lunta pihassa, kohta pääsen kopsuttelemaan kukkapenkkejä, saamaan multaa kynsien alle. Koristeomenapuiden alla onkin jo maata näkyvissä.
9. Hyvää mieltä tuovat monet uskolliset blogiystävät, olen kiitollinen jokaisesta teistä. Blogi on tuonut paljon sisältöä elämääni ja olen saanut ihania lämminsydämisiä ystäviä, osan teistä olen saanut tavatakin henkilökohtaisesti.
10. Yksi hieno asia vielä, tänään pääsen illalla teatteriin Helsinkiin, samalla tapaan veljeni ja "pikkusiskoni".
Tämän jutun piti olla valmiina jo keskiviikkona, mutta parempi myöhään kuin ei silloinkaan. Oli varmaankin tarkoitus saada mukaan tuo tämän päivän ihanuus, nokkosperhonen.
Kiitos tästä haasteesta Tylsä Mörökölli ja Suvikummun Marja.
En nyt nimeä ketään jatkamaan tätä haastetta, koska se on jo kiertänyt kauan blogeissa. Jos kuitenkin joku vielä haluaa viestiin tarttua, niin ole hyvä vaan.

Ihania hyvän mielen asioita olet löytänyt ,ja täältä blogistasi muutenkin saa aina hyvän mielen.Mukavaa teatteri-iltaa Unelma!
VastaaPoistaKiitos, Yaelian.
PoistaTeatteri-ilta oli jotenkin hämmentävä, aihe oli vaikea.
Oi tuota unelmaista lumikellokuvaa!
VastaaPoistaMyös perhonen aivan kuin poseeraa...
Mukavaa viikonloppua sinulle!
♥
Lumikellot ovat niin ihania, nousevat ensimmäisinä kukkina lumien alta.
PoistaIOhanat kukkakuvat! Ja tuo perhonen, niin hienosti siivet leväällään. Kaunista oli kerrontasikin.
VastaaPoistaJokaiselle päivälle on uudet ilonaiheensa.
PoistaSiellä kukkivat jo krookukset, ihania ovat.
VastaaPoistaKrookukset ovat niin kauniin värikkäitä, joka vuosi olen laittanut lisää sipulita multaan.
PoistaKivoja ja tärkeitä hyvän mielen tuovia juttuja olit kirjannut. Ihanat krookukset, ne tietävät kesän tuloa.
VastaaPoistaTänään on satanut vettä, sadekin edistää kevään tuloa.
PoistaHyvää viikonloppua.
Onko teillä tosiaan vielä noin paljon lunta? No, kohta se sulaa ja saat multaa kynsien alle.
VastaaPoistaIhanasti krookuksesi kukkivat ja perhosenkin jo sait kuvattua :-)
Perhe on minullakin ykkösenä, niin se vain on, vaikka moni asia ja tekeminen kiinnostaa, mutta jos perhe tarvitsee minua, muut hommat jäävät.
Nyt on kahtena päivänä satanut ja lumi on sulanut. Maltan odotella pihan kuivumista.
PoistaUnelma, kiitos viestistäsi :) Niin harmi vaan että mulla tulee oltua täällä enää niin vähän, facebookissa olen pävittäin, mahdatko sinä olla siellä ?
VastaaPoistaSinulla on jälleen niin kauniita kuvia täällä kuten aina :) Ja niin mukavia oli nuo ilon aiheesi.
Hyvää aurinkoista kevättä sinulle toivon ja tavataan taas ;)
On minulla Facebook avattuna, mutta en ole siellä ollenkaan aktiivinen. En oikein ole naamakirjaan innostunut.
PoistaHyvää kevättä sinulle ja perheellesi.
Niin kauniita kuvia ja asioita sulla täällä.
VastaaPoistaJa perhehän se tottakai menee varmaan meillä kaikilla etusijalle kaikesta.
Ihanaa, että näit lapsenlapsesi kaikki pääsiäisenä!
Mustarastaan laulu on jotain niin kaunista, meilläkin on tässä olut parikin pariskuntaa, saa nähä, kuinka kauan viihtyvät, ennenkuin lähtevät eteenpäin.
Ja se on hieno juttu, että se viljaton ruokavalio on tehnyt sut paljon pirteämmäksi ja terveemmäksikin.
Upeaa!
Ja kiitos blogiystävyydestäsi oikein paljon!
Hyvää teatteri-iltaa teille, vaikka olettekin jo tätä kirjoittaessani olleet siellä, mutta toivon, että oli katsomisen arvoinen!
Hyvää lauantaita sinne teille!
Kiitos, Harakka, ystävällisistä sanoistasi.
PoistaHyvää viikonloppua.
Tämä on oikea hyvänmielen blogi, tekstejäsi on niin ”hirrrveen” mukava lukea.
VastaaPoistaSe on upea asia, että löysit syyn ja parannuksen vaivoihisi.
Ihailen myös rohkeuttasi avannossa pulahtamiseen kävelymatkoineen tuulessa tuiskussa ja pakkasessa.
Kiitos, Simpukka.
PoistaElämää ilman neljää viljaa on ollut ihan helppo noudattaa. Näin jatketaan.
Avantoon pulahtaminen on varsinaista terveyskylpyä, tuntuu hyvältä, kun veri oikein lähtee kiertämään.