lauantai 24. maaliskuuta 2012

Irrallisia juttuja.

Vanha vene on täytetty hiekalla ja päälle on kasattu joitain juurakkoja. Puut palavat kytemällä ja vieressä kypsyvät pikkukalat tikun nokassa. Särmi suojaa liialta tuulelta.

Uiminen on kielletty kovan merenkäynnin takia. Punaisia lippuja on syytä tarkkailla ja noudattaa suositusta.



Jos vuokraa asuntoa netin kautta, olisi ehkä syytä varmistaa muutamia asioita. Tuo parveke ei takuulla kestäisi minun elopainoani.



Tämän kuvan ottaminen maksoi 50 centtiä. Pupu oli niin suloinen rouvan sylissä, että pyysin saada kuvata sen. Lupa myönnettiin iloisesti hymyillen. Rouvan pieni poika sitten sanoi, että sinun täytyy antaa rahaa. Äiti oikein nolostui poikansa ehdotuksesta. Taata siten lykkäsi pojan kouraan lantin. "Yrittänyttä ei laiteta."
Asuntojen sisäänkäynnit ovat usein viehättäviä.

Tämä taulu on erään bussikadun varrella olevan ravintolan ulkoseinällä. Tuttuja hahmoja.



Kilo mansikoita 95 centtiä. Mielestäni tämä kilokauppa on asiakkaalle reilumpaa, kuin litramyynti Suomessa toreilla.
Varsinkin kanttarellien, herneenpalkojen ja perunoiden osto saattaa tulla asiakkaalle kalliiksi. Myyjät laittavat litramitan tai perunakapan yleensä kukkuroilleen. Siitä kun ostosta laittavat hankalaan muovipussiin, niin kukut helposti vierivät takaisin myyntipöydälle. Mieluummin ostaisin kilomäärissä toriltakin. Nykyisten digitaalivaakojen aikakaudella nuo litrat ja kapat joutaisivat jo historiaan meilläkin.



Vielä perhospuistosta kukkien loistoa.
Tämä temppeli on kuvattu Benalmadenassa.



Uusia loma-asuntoja valmistuu lähelle perhospuistoa.



Renfe saapuu Benalmadenan asemalle. Täällä on helppoa ja edullistakin matkustaa junalla.

21 kommenttia:

  1. Olipa paljon kauniita kuvia!

    Kuinka kauan te siellä meinaatte olla?

    VastaaPoista
  2. Ihanan kauniita irrallisia juttuja! Pupu on todella söpö:)
    Meilläkin täällä kaikki kiloissa eikä missää litroissa.Eilen ostin kilon mansikoita,mutta olivat noita kalliimpia;maksoivat vajaa 2 euroa kilo.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nuo mansikat ostimme marketista.
      Olemme kaivanneet kotoisia pakastemarjoja, niitä on korvattu mansikoilla.

      Poista
  3. Ihania kuvia, kyllä pupu on söpö:)

    VastaaPoista
  4. Moi Unelma!

    Olen samaa mieltä noista marjojen myynnistä, että ne pitäisi myydä painon mukaan. Kauppias ostaa marjat painon mukaan ja myy litroittain, tämä on kauppiaalle hyvin edullista. Mansikkakilossa on lähes kaksi litraa marjoja, joten voitto on huikea;DD Mutta tietenkin kauppias tekee siten mikä on hänelle edullisempaa;))

    Oikein hienoja kuvia jälleen, kiitos näistä, ja mukavaa viikonloppua sinulle.<333

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nuo litran mitat ja kapat ovat jäänne menneeltä ajalta.
      Epärehellinen kauppias voi niiden kanssa petkuttaa asiakasta.

      Poista
  5. Voi mikä business mies! Kyllä pitää jo pienestä alkaen yrittää.

    Olen samaa mieltä, että kilohinta olisi reilu. Meillä sellainen vajaa 500 grammaa mansikoita maksaa nyt 3.5 dollaria halvimmillaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oli aikas reipas nuorimies.

      Täällä taitaa nyt olla paras mansikkakausi menossa.

      Poista
  6. Vene on otettu mukavasti hyötykäyttöön maalle. Vastapaistetut kalat ovat hyviä ja varsinkin , kun syö ne heti ulkona vilpoisassa varjossa.
    Kiloja minäkin ostaisin mieluimmin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tällä rantakadulla näitä veneitä on usean ravintolan pihassa. Mukava savunhaju tulee kadulle asti.

      Poista
  7. Ihanat kesätunnelmat teillä siellä jatkuvat :)

    Meillä tosiaan on enää ihan vähän lunta, mutta meille ei paljon lunta satanutkaan talven aikana.
    Sinun kotinurkillasi on varmaan toistaiseksi vähän enemmän ;)

    Täällä muuten espanjalaiset mansikat maksavat tällä hetkellä 9,90/kg. Kalliit on lentoliput niilläkin ;)
    Suomessakin on esitetty lakimuutosta, että torikaupassa tulisivat painomitat käyttöön. se esitys taisi mennä viimeksi nurin, syynä että toikaupassa perinteisesti käytetään niitä tilavuusmittoja. Toinen syy on se, että ne vaa´at joita saa käyttää torilla, maksavat monta sataa euroa. Ei sinne saa mennä oman keittiövaa´an kanssa ;) Minä myyn mansikat kotoa aina kilottain, reilua kumminkin puolin!
    Liiton tiedote tuli viime viikolla, siinä mansikanpoiminnan urakkapalkkasuositus on 95 senttiä/kg. Eli meillä menee tuo 95 senttiä jo poimijan palkkaan.... ei ihan pystytä kilpailemaan Espanjan hintojen kanssa!
    Tulipa pitkä juttu, mutta oikein mukavaa viikonloppua ja lomanjatkoa sinulle ja taatalle ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, Marja, valaisevasta tietoiskustasi. Oli mukava lukea asiantuntijan kommenttia.

      Tuo lentorahti kuulostaa ihan kamalan kalliilta, toki siinä on monien välikäsien katteet myös mukana.

      Ymmärrän kyllä tuon vaaka-asiankin. Onhan se helpompi saada litranmitta kruunattua viralliseksi, kun ostaa kallis vaaka. Varsinkin sellaiset pikkuiset mummot, jotka myyvät omakeräämiään marjoja torilla, voivat mielestäni edelleenkin käyttää litran mittaa. Olisi kiva tulla taas joskus ostamaan karpaloita Rauman torilta.

      Vaikka täällä nyt on mansikka halpaa, niin ei se ole ollenkaan suomalaisen mansikan makuista. :-)

      Poista
  8. Paljon kauniita kuvia olit laittanut meille tänne.
    Mutta pupun kuva oli mulle kaikkein mieluisin, sillä se oli kuin identinen mun edesmenneestä pupustani. Joka eritoten oli mulle niin tosi rakas pupuliini.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Puput eivät taida olla kovinkaan pitkäikäisiä. Ehkä voisit saada uuden pupujussin?

      Mukavaa viikonloppua.

      Poista
  9. Oi kiitos ihanista kuvista., varsinkin tuo perhospuiston kukka, miten ihanan värinen
    Olipa söpö kani.

    VastaaPoista
  10. Kiva matka (minulla viljattomia vohveleita tänään).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En vielä löytänyt viljatonta reseptiäsi.

      Poista