Tällaiset ovat näkymät Turun Ruissalossa 07.04.2013.
Eilen ajelimme kohti Naantalia kauniissa aurinkoisessa säässä. Serkkuni vietti siellä Naantalin auringossa merkkipäiviään. Onnittelut vielä hänelle.
Tänään aamulla kun heräsimme täällä Ruissalossa, niin näkymä ikkunastamme oli tämän näköinen. Lumihiutaleet olivat kuin tiskirätit isoja ja kevyitä. Maa peittyi nopeasti valkoiseen vaippaan.Yksi nuorimies oli uskaltautunut jo avantouinnille. Minä olen niin paperia, että en tuonne mereen rohjennut mennä.

Meillä vielä aurinko paistelee harson läpi, mutta illalla on se sade varmaan täällä sitten.
VastaaPoista
VastaaPoistaOlin juuri puhelimella yhteydessä Turkuun ja samaa kerrottiin kuin mitä kuvasi näyttävät. Pah. Tuulee lännestä, joten eiköhän Hgissäkin kohta sada lunta!
Nauti lämpimästä kylpylästä!!
Jopa on keli,täällä viellä aurinko paistaa.Kaikesta huolimatta, mukavaa pyhäpäivää ♥
VastaaPoistaKiitos kuvista, Unelma, ja onnittelut ystävällesi!
VastaaPoistaMinunkin vanhempi poikani täyttäisi 50v. tänään jos hän olisi...<3
Huh, huhtikuu, sitähän se, raakaa. Tuosta näkymästä iloitsee suuresti vain marras-joulukuussa.
VastaaPoistaHuhtikuun saisi poistaa kokonaan: loskaa, märkiä rättejä, likaisia ikkunoita, omaa kuvaansa ei tunnista peilistä, väsymystä...
VastaaPoistaKäys katsomassa mikä ihanuuskuva on jutussa Hehkuvat sipulikukat...liittyy jotenkin sinuun;)
♥
Juu lunta on tullut koko päivän....missä se kevät oikein luuraa...:)
VastaaPoistaKyllä vaan on talvisen näköistä...saispa se kevät jo tulla teille...
VastaaPoistaTalviselta näyttää, hienoja kuvia silti!
VastaaPoistaMukavaa kylpyläpäivää!
Ei oikein huvittaisi mennä tuonne terassille istuskelemaan!
VastaaPoistaTäällä ei ole tullut lunta, näyttää vesi tirisevän kaduilla.
VastaaPoistaPilvisempi päivä oli tänään eiliseen aurinkoiseen päivään verrattuna.
Kiitos viestistäsi. Täällä Aurinkorannikolla tosiaan kevät on ollut myös kostea ja muutenkin vaihteleva keleiltään. Nyt on jo lämpätilat kohonneet ja aurinkoa enemmän luvassa. Minä jatkan täällä vielä toukokuun loppupuolelle ja tulen sitten kesän viettoon Suomeen.
VastaaPoistaMukavaa kevättä sinulle, t. Eini
Lunta on meilläkin satanut, mutta ei kovin paljon. Toivotaan, että uusi lumi on vanhan lumen surma.
VastaaPoistaMeillä on täällä satanut myös melkein koko päivän. Nyt vähän jo äsken kuitenkin aurinkokin tuli kurkkaamaaan, mutta pilveen meni takaisin vielä.
VastaaPoistaMutta lunta ei nyt enää sada.
Sitä tulikin tosiaan aika paljon, on ihan kuin keskitalvella taas!
Tuokin lumisade taitaa vaan jouduttaa kevään tuloa. Se pehmittää vanhoja kovia lumia ja seuraavat lämpimät päivät sulattaa niitä kiivaasti pois.
VastaaPoistaMinä olen viettänyt lähes aurinkoisen sunnuntain. Toki lumia on vielä paljon, joten ei tarvis lisää tullakaan.
Niin sitä lunta satoi, tosin täällä vasta iltapuoleen. Mutta uusi lumi on vanhan surma, sanottiin ennen vanhaan. Kyllä siitä vielä kevääksi koituu.
VastaaPoistaUnelma, nyt kävi toiveesi toteen ja voitit arpajaisista runokirjan. Kunhan Aimarii valitsee kumman hän haluaa, sinulle jää viimeinen. Ole hyvä ja ilmoita sähköpostiini nimesi ja postiositteesi, jotta voin lähettää kirjan sinulle. Toivon että viimeistään huomenna sen teet, voin tuoda keskiviikkoaamuna Tohmajärven postiin kaikki kirjat yhdellä kertaa.
VastaaPoistaSähköpostini löytyy postauksestani ja blogini oikeasta sivupalkista.
Oikein hyvää maanantai-iltaa sinulle.<33333
Kiitos kaikille kommenteistanne. Jälleen kotona ja taas paistaa aurinkokin.
VastaaPoista