lauantai 14. maaliskuuta 2015
Hyvää huomenta.
Tästä tulee hyvä päivä, Joutsenet ovat saapuneet joelle. Järvet ovat vielä jäässä, mutta joki virtaa vapaana.
Aamuteet meinasivat mennä väärään kurkkuun, kun mies ryntäsi hakemaan kameraa ja hihkaisi, että joutsenet ovat tulleet. Rantaan hän ei olisi ehtinyt, kuvat nappasi parvekkeelta.
Toinen päätti, että nyt saa riittää kuvaaminen ja nousi siivilleen. Tervetuloa uudelleenkin.
Parittain sitä näin kevään kohistessa kuljetaan. Näitä ihanuuksia kuvasin eilen kauppareissulla kylän jokipuistikossa.
Tänään ja huomenna täällä tapahtuu jotakin, lehdestä luimme Arktinen Hysteria- tapahtumasta satamassa. Mitähän siellä tapahuukaan, on käytävä katsomassa.
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Jännittävää! Luonnossakin tapahtuu kiinnostavia asioita.
VastaaPoistaTäällä maalla luonto yllättää, siitä iloitsemme.
PoistaKevättä se kun joutsenet saapuvat kauniit kuvat sait! Täällä tulivat myös tällä viikolla.
VastaaPoistaHyvää viikonloppua Unelma!
Kiitos, Minttuli, hyvää viikonlopua myös sinulle.
PoistaOnnekkaita me, jotka voimme katsella vesistöä kotimme ikkunasta. Upeat joutsenet!
VastaaPoistaOikein hyvää viikonloppua!
Kiitos, Marjatta.
PoistaIhanat joutsenet.Täältäkin taisi talvehtivat linnut lentää sinne teillepäin:) On teillä kyllä hyvät näkymät ikkunasta:)
VastaaPoistaTervetuloa vaan linnut ja tytöt.
PoistaWau! On teillä unelmien paikka, ihana joki ja sitten joutsenet siinä ihan lähellä. Hieno kesä tulossa.
VastaaPoistaHyvää kevättä teille sinne :-)
Täällä on todellakin mukava seurata kevään ja kesän tuloa.
PoistaLumi näyttää olevan vähenemään päin. Jäävätkö joutsenet siihen joelle kenties pesimäänkin? Vai mahtavatko muuttaa peräti tänne meille asti?
VastaaPoistaJoutsenten tulo on yksi varma lähestyvän kevään merkki.
Meillä ei ole vielä kokemusta, mutta luulisin niiden lähtevän järville jäiden lähdettyä.
PoistaIhanat näkymät teillä joelle!
VastaaPoistaSanoo "harakka", joka on koko elämänsä asunut joen varrella.
Pikkulikkana asuttiin ihan joen rannassa ja siellähän mä sitten lapsuuteni vietinkin, joen partaalla(äitillä oli aina sydän sykkyrällä pelosta).
Mutta hyvinhän me mukulat selvittiin ..sitten muutettiin pikkasen kauemmaksi joesta, kun isommaksi kasvoin, muttei kauaksi kuitenkaan.
Uimassa käytiin vieläkin päivittäin.
Sitten muutin mieheni kanssa, niin pikkasen lähemmäksi taas jokeani ja sitten vielä muutettiin melkein joen reunalle taas, missä vietettiinkin ajat tänne asti.
Mutta täälläkin on järvi tossa muutama sata metriä linnuntietä ja taas on vesi lähellä mua!
Jompi kumpi meistä seuraa, vesi mua, tai mä vettä!
Hienolla paikalla todellakin asutte, voin vain kuvitella!
Hyvää viikonloppua teille sinne!
Kiitos mukavasta kommentistasi. Oikein hyvää kevättä toivon sinulle ja perheellesi.
PoistaMeillä kans joutsenia.
VastaaPoistaKauniita lintuja.
Poista