keskiviikko 20. kesäkuuta 2012

Hyvää Juhannusta kaikille.




Kuvat ovat aamuisin uimaretkellä otettuja. Välillä paistaa päivä ja usein on taivas pilvessä. Harmi vaan, että ei ole mitään "putkia" millä saisi tarkempia kuvia kauempana uiskentelevista linnuista. Kuvia klikkaamalla niitä voi tarkastella isompina.



Tässä taitaa olla (koskeloperhe oli siis väärin) telkkäperhe aamu-uinnilla. Poikasia oli viisitoista, on siinä emolinnulla vahtimista.

Korjaus, pojan mukaan tuo lintuperhe onkin telkkäpoikue. Yritin tihrustaa tuota kuvaa ja tuon ruskean pään takia luulin sitä koskeloksi. Onneksi poika on tarkkasilmäinen.



Aurinkoisena aamuna saimme ihastella joutsen pariskuntaa.


Kuikat ovat niin komeita ja ylväitä lintuja. Päivä oli pilvinen ja linnut kaukana, mutta kuva oli saatava. Kuusi kuikkaa, aika hyvä tulos tällä järvellä.


Ahvenruohojen seasta saattaa löytyä jotain syötävää.


No niin, jonoon järjestäytykää ja nopeasti pois laiturin läheltä, eivät uimarit tosin meitä häiritse.


Tällä emolla oli 11 poikasta, aina oli joku sukelluksissa.



Koskaan ei voi tietää mitä rannalta aamulla löytyy. Nyt siellä nukkui pari pyöräilijää.

Hyvää Juhannusta!

Nautitaan kesästä ja ulkoilusta.
Posted by Picasa

18 kommenttia:

  1. Hyvää juhannusta myös teille molemmille!
    Kauniit on maisemat ja lintuja runsaasti. minä se vaan uiskentelen koti altaalla.

    VastaaPoista
  2. Oikien hyvää juhannusta myös teille! Hienoja lintukuvia! Minun lintuni ovat myös pysytelleet aika kaukana tänä vuonna, mutta en ole noin hienoja lajeja nähnyt. Meidän lammikkoon kun ei mahdu kuikkaperhe uimaan :-D

    VastaaPoista
  3. Oikein onnellista hyvänolon juhannusta teille.
    ihanat lintukuvat!

    VastaaPoista
  4. Ihanaa miten paljon linnunpoikasia olet onnistunut näkemään ja kuvaamaan. Kuikat ovat upeita. Jospa vielä päästään käymään niiden asuttamalla salojärvellä, missä meillä on soutuvene.

    Oikein hyvää juhannusta!

    VastaaPoista
  5. Upea tuo kuikkakuva, kyllä se on kaunis ja ylväs lintu. Paljonhan siellä lammella onkin lintuja uintiseuranasi ja kun vielä telttailijatkin lasketaan mukaan niin ompa vilskettä :))
    Oikein hyvää juhannusta sinulle.

    VastaaPoista
  6. Kivoja suurperhekuvia:)
    Hyvää juhannuksen aikaa sinullekin!

    VastaaPoista
  7. Oi joi, joskus tekis mieli vielä päästä telttailemaan, kuulemma yö uimapatjalla niin voisi vielä päästä aamulla ylöskin, tiedä sitten. Oikein mukavaa juhannuksen aikaa teille! Pääsenkin mukaan ilotteluun, kun kanava Arte näyttää Suomen juhannusta :)

    VastaaPoista
  8. Noilla kuikilla on selvästi menossa sosiaalinen rituaali. Kuikka alkulintu kirjassa on asiasta paljon kiinnostavaa selostusta upeiden kuvien kera.

    Kiitos virkistyksestä ja lumoavaa juhannusta sinulle & co♥

    VastaaPoista
  9. Ihania kuvia linnuista! Ja sorsanpoikaset ovat niin suloisia.Täällä on kaupungin pääpuistossa sinisorsia,oliskohan niilläkin nyt poikasia,pitää mennä katsomaan..
    Oikein ihanaa juhannusta sinulle ja perheellesi!

    VastaaPoista
  10. Ihania kuvia linnuista ja mukava tunnelma tuli kuvistasi.
    Hyvää juhannusta! :)

    VastaaPoista
  11. Kauniita kesäkuvia.

    Aurinkoisen leppoisaa juhannusta.

    VastaaPoista
  12. Mukavaa ja aurinkoista juhannusta, kiittäen myös ihanista kuvista :)

    VastaaPoista
  13. Unelma!

    Oikein ihanaa ja onnellista Juhannusta teille kummallekin.<333

    VastaaPoista
  14. Vesilintujen perhe-elämää on mukava seurata. Hyviä kuvia olet napsinut.
    Vietä aurinkoista kesän juhlaa!

    VastaaPoista
  15. Hyvää juhannusta sinullekin :)

    VastaaPoista
  16. Sanoisin, että ennemminkin telkkäperhe aamu-uinilla...

    poikas

    VastaaPoista
  17. Kiitos teille kaikille kommenteistanne ja juhlatoivotuksistanne.
    Nyt ollemmekin jo kotona.

    Kiitos vaan tarkkasilmäiselle pojalle korjauksesta. Siis, telkkäperhe. :-)

    VastaaPoista

Kymmenen blogivuoden jälkeen jouduin ottamaan kommenttien valvonnan käyttöön.